Cele mai bune filme europene ale anului

Distribuie

Iată care sunt cele mai bune filme de ficțiune realizate pe continentul nostru în 2018. Aceste filme au fost selectate de Academia Europeană de Film și provin din 35 de țări europene, inclusiv România.

Nu mă atinge-mă, Cobain și Donbass, filme cu importantă participare românească, se află pe această listă lungă de 50 de filme. Utøya 22. juli și Under the Tree rulează pe marile noastre ecrane iar Foxtrot, Dovlatov, Paddington 2, Borg vs. McEnroe, Custody și Den skyldige/Vinovatul au putut fi văzute în cinematografele noastre. The House That Jack Built, în regia lui Lars von Trier, are premiera românească pe 18 ianuarie 2019. Nu mă atinge-mă are premiera în România pe 1 februarie 2019.

Touch Me Not
Romania, Germania, Republica Cehă, Bulgaria, Franța
Scenariul și regia: Adina Pintilie
Producători: Bianca Oana, Philippe Avril & Adina Pintilie

U – July 22/Utøya 22. Juli
Norvegia
Regia: Erik Poppe
Scenariul: Siv Rajendram Eliassen & Anna Bache-Wiig
Producători: Stein B. Kvae & Finn Gjerdrum

The House That Jack Built

Danemarca, Suedia, Franța, Germania
Scenariul și regia: Lars Von Trier
Producător: Louise Vesth

Foxtrot
Germania, Israel, Franța
Scenariul și regia: Samuel Maoz
Producători Michael Weber, Viola Fügen, Eitan Mansuri, Cedomir Kolar, Marc Baschet & Michel Merkt
Donbass (cu Valeriu Andriuță)
Germania, Franța, Romania, Olanda, Marea Britanie
Scenariul și regia: Sergei Loznitsa
Producător: Heino Deckert

Dovlatov
Rusia, Polonia, Serbia
Regia: Alexey German Jr.
Scenariul: Yulia Tupikina & Alexey German Jr.
Producători: Artem Vasilyev, Andrey Savelyev, Konstantin Ernst, Dariusz Jabłoński, Isabella Wojcik, Violetta Kaminska & Miroslav Mogorovich

Border/Gräns
Suedia, Danemarca
regia: Ali Abbasi
scris de: Ali Abbasi, Isabella Eklöf & John Ajvide Lindqvist
producția: Nina Bisgaard, Piodor Gustafsson & Petra Jönsson

Cold War/Zimna wojna
Polonia, UK, Franța
scenariul & regia: Paweł Pawlikowski
producția: Ewa Puszczyńska & Tanya Seghatchian

Dogman
Italia, Franța
regia: Matteo Garrone
scenariul: Matteo Garrone, Ugo Chiti & Massimo Gaudioso
producția: Matteo Garrone, Jean Labadie, Jeremy Thomas & Paolo Del Brocco

Girl
Belgia, Olanda
regia: Lukas Dhont
scenariul: Lukas Dhont & Angelo Tijssens
producția: Dirk Impens

Happy As Lazzaro/Lazzaro Felice
Italia, Franța, Germania, Elveția
scenariul & regia: Alice Rohrwacher
producția: Carlo Cresto-Dina, Tiziana Soudani, Alexandra Henochsberg, Grégory Gajos, Arthur Hallereau, Pierre-François Piet, Michel Merkt, Michael Weber & Viola Fügen

Transit
Germania, Franța
Scenariul și regia: Christian Petzold
Producători: Florian Koerner Von Gustorf & Michael Weber

A Woman Captured
Ungaria, Germania
regia: Bernadett Tuza-Ritter
producția: Julianna Ugrin & Viki Réka Kiss

Bergman – A Year In A Life/Bergman – Ett År, Ett Liv 
Suedia, Germania
regia: Jane Magnusson
producția: Cecilia Nessen, Fredrik Heinig & Mattias Nohrborg

Of Fathers and Sons
Germania, Siria, Liban, Qatar
regia: Talal Derki
producția: Tobias Siebert, Ansgar Frerich, Eva Kemme & Hans Robert Eisenhauer

The Distant Barking of Dogs 
Danemarca, Finlanda, Suedia
regia: Simon Lereng Wilmont
producția: Monica Hellström, Tobias Janson & Sami Jahnukainen

The Silence of Others 
Spania, SUA
regia & producția: Almudena Carracedo & Robert Bahar

3 Days in Quiberon
3 Tage In Quiberon
Germania, Austria, Franța
Scenariul și Regia: Emily Atef
Producător: Karsten Stöter

Ága
Áга

Bulgaria, Germania, Franța
Regia: Milko Lazarov
Scenariul: Milko Lazarov & Simeon Ventsislavov
Producător: Veselka Kiryakova

Anna’s War
Война Анны

Rusia
Regia: Aleksey Fedorchenko
Scenariul: Aleksey Fedorchenko & Nataliya Meshchaninova
Producători: Andrey Saveliev, Artem Vasilyev, Maxim Lojevsky, Dmitriy Vorobyev & Alexander Yashnik

Aritmiya
Аритмия
Rusia, Finlanda, Germania
Regia: Boris Khlebnikov
Scenariul: Natalia Meshchaninova
Producători: Ruben Dishdishyan & Sergey Selyanov

Ayka
Rusia, Germania, Polonia, Kazahstan
Regia: Sergey Dvortsevoy
Scenariul: Sergey Dvortsevoy & Gennady Ostrovsky
Producători: Thanassis Karathanos, Sergey Dvortsevoy, Martin Hampel & Anna Wydra

Beast
Marea Britanie
Scenariul și regia: Michael Pearce
Producători: Ivana Mackinnon & Kristian Brodie

Borg vs. McEnroe
Borg

Suedia, Danemarca, Finlanda, Republica Cehă
Regia: Janus Metz
Scenariul: Ronnie Sandahl
Producător: Fredrik Wikström Nicastro & Jon Nohrstedt

Carmen & Lola
Carmen Y Lola

Spania
Scenariul și regia: Arantxa Echevarría
Producător: Pilar Sánchez & Arantxa Echevarría

Cobain (cu Cosmina Stratan)
Olanda, Germania, Belgia
Regia: Nanomarea Britanie Leopold
Scenariul: Stienette Bosklopper
Producător: Stienette Bosklopper & Lisette Kelder

Custody
Jusqu’a La Garde

Franța
Written & Regia: Xavier Legrand
Producător: Alexandre Gavras

Diamantino
Portugalia, Franța, Brazilia
scenariul și regia: Gabriel Abrantes & Daniel Schmidt
Producători: Maria Joao Mayer & Justin Taurand

Fugue
Fuga

Polonia, Republica Cehă, Suedia
Regia: Agnieszka Smoczyńska
Scenariul: Gabriela Muskała
Producător: Agnieszka Kurzydło

Longing/Nuntă postmortem
Ga’agua

Israel
Scenariul și regia: Savi Gavizon
Producători: Chilik Michaeli, Avraham Pirchi, Tami Leon, Savi Gabizon, Moshe Edery & Leon Edery

Mademoiselle Paradis
Licht

Austria, Germania
Regia: Barbara Albert
Scenariul: Kathrin Resetarits
Producători: Michael Kitzberger, Martina Haubrich, Wolfgang Widerhofer, Nikolaus Geyrhalter & Markus Glaser

Men Don’t Cry
Muškarci Ne Plaču

Bosnia Și Herzegovina, Germania, Slovenia, Croația
Regia: Alen Drljević
Scenariul: Alen Drljević & Zoran Solomun
Producători: Damir Ibrahimović & Jasmila Žbanić

Michael Inside
Irlanda
Scenariul și regia: Frank Berry
Producători: Aoife O’sullivan, Donna Eperon & Tristan Orpen Lynch

Milada
Republica Cehă
Regia: David Mrnka
Scenariul: David Mrnka, Robert J. Gant & Robert J. Conant
Producători: David Mrnka, Kristina Hejdmarea Britanieová, Pavel Müller, Ayelet Zurer & Robert Gant

Mug
Twarz

Polonia
Scenariul Și Regia: Małgorzata Szumowska
Producător: Jacek Drosio

One Day
Egy Nap

Ungaria
Scenariul Și Regia: Zsofia Szilagyi
Producător: Agnes Pataki

Paddington 2
Marea Britanie
Regia: Paul King
Scenariul: Simon Farnaby
Producător: David Heyman

Petra
Spania, Franța, Danemarca
Regia: Jaime Rosales
Scenariul: Jaime Rosales, Michel Gaztambide & Clara Roquet
Producători: Bárbara Díez, José María Morales, Antonio Chavarrías, Jérôme Dopffer & Katrin Pors

Pity
Oiktos

Grecia, Polonia
Regia: Babis Makridis
Scenariul: Babis Makridis & Efthimis Filippou
Producători: Amanda Livanou, Christos Konstantakopoulos, Klaudia Śmieja & Beata Rzeźniczek

Pomegranate Orchard
Nar Baği

Azerbaidjan
Regia: Ilgar Najaf
Scenariul: Asif Rustamov, Ilgar Najaf & Roelof Jan Minneboo
Producători: Mushfiq Hatamov & Ilgar Najaf

Scary Mother
Sashishi Deda

Georgia, Estonia
scenariul și regia: Ana Urushadze
Producători: Lasha Khalvashi & Tinatin Kajrishvili


Distribuie